fbpx
עונה מומלצת לטיול ביפן

קצת על יפןקצת על יפן 

יפן – מדינה שונה. תרבותית, יפן היא המדינה המערבית ביותר באסיה. בה בעת אין היא דומה לאף מדינה מערבית אחרת, וגםלא…לשום מדינה אסיאתית.

יפן – מדינה של ניגודים. בין מודרנה למסורת, בין ישן לחדש, בין שמרני לשיא העדכון הטכנולוגי. מסעדות עם כיסוי מחצלות ותנור גחלים קטן מול אחרות בהן מוצג חיקוי פלסטיק של המנות בחלונות הראווה. נזירים בודהיסטים מול צעירים מקועקעים, הופעות רוק, תיאטרון אוונגארד וציור מופשט האהודים כמו סידור פרחים, תיאטרון מסורתי וטקסי תה. כהני זן הנוסעים במכוניות יפניות מודרניות, אנשי עסקים הקדים קידה בעודם מדברים בסלולרי, שלטי ניאון ענקיים הכתובים בכתב הסימנים היפני. תעשייה ענפה וכלכלה גועשת וסואנת, אך במקביל הקדשת תשומת לב רבה ליופי שקט ועדין ולרגעים של שלווה מוחלטת.

הגישה היפנית לדת היא מעשית, סובלנית ומתירה שילוב של אמונות שונות. הדת היא בבסיסה אמצעי תקשורת עם האלים, באמצעותה ניתן לבקש מהם הצלחה כלכלית, הצלחה בלימודים, בריאות טובה או לידה קלה.

שינטו (= דרך האלים) היא הדת העתיקה ביותר ביפן. העיקרון העומד בבסיסה הוא שולטות הרוחות ("קאמי") על כל תופעות הטבע. היפנים סוגדים לקאמי החשובות ביותר באלפי מקדשים ("ג'ינג'ה") הפזורים בכל פינה. ערכים יסודיים בחברה היפנית כמו ניקיון ואסתטיקה נגזרים מדת השינטו. היום יפנים רבים משלבים אמונה בשינטו יחד עם בודהיזם ובבתים יפנים נמצאים מזבחות בודהיסטים לצד מזבחות שינטו.

הבודהיזם שמקורו בהודו, הגיע ליפן דרך סין וקוריאה בתחילת המאה השישית לספירה. לאורך מאות השנים שחלפו היחסים בין מאמיני השינטו למאמיני "האמונה החדשה" ידעו עליות ומורדות. אט אט לבש הבודהיזם מאפיינים מקומיים הקרובים לעיקרי השינטואחד הביטויים החיצוניים לסימביוזה שבהשפעת שתי האמונות הוא הגנים היפניים. עיצובם נשען על הגנים שטופחו סביב מקדשי השינטו ובטאו את אהבת הטבע שהיא ממאפייני השינטו בשילוב עם אידאל גן העדן המתבטא בבודהיזם. בדגש על מוסריות ושליטה רוחנית) וכך מצאו השתיים אחיזה רחבה ומשותפת בקרב העם.הגנים היפניים נחלקים לסוגים שונים אך כולם הסוגים מתאפיינים בעקרונות ובמרכיבים דומים וכולם התפתחו במקביל במשך מאות שנים. המטרה המשותפת הייתה ליצור דגם מוקטן של עולם הטבע: אבנים, מים, גשרים ואלמנטים נוספים ששולבו כך שייצרו נוף אידאלי בזעיר אנפין.אמונות אלה, לצד ערכים של אחדות המשפחה, עבודה קשה, טובת הכלל הגוברת על מאוויים פרטיים, הם גורמים המאחדים את העם. יחד עם זאת בשנים האחרונות צומח ביפן דור צעיר שחלקים גדולים שלו מפקפקים בערכה של ההקרבה העצמית הזו. גברים זונחים אט, אט את הבילוי עם חבריהם לעבודה לטובת בילוי בחיק המשפחה. ביטויים נוספים לתופעה הם העלייה בשיעור הגירושין ובמספר הנשים הרווקות. שעור הילודה ביפן יורד בהתמדה ועומד כיום על 1.5 ילדים בממוצע למשפחה. כך נוצרת ביפן חברה מזדקנת התלויה בתמיכת הממשלה. אין זאת עקב החלטתן של נשים רבות לא להינשא, אלא גם עקב תנאי המחייה הצפופים ורצונם של ההורים להשקיע את כל כספם בחינוך מעולה של הילדים.

המעמד החברתי מושפע משילוב של השכלה ומקום העבודה. העילית האמתית של יפן המודרנית הם פקידי הממשל ומנהלי תאגידי הענק והחברות הגדולות. ביפן נהוגה הפרדה בין מעמד לכוח שלטוני. מאז המאה ה12 מעמדו של הקיסר גבוה, אך כוחו מועט ואין לו השפעה על כלכלת המדינה המכוונת בעיקר ע"י הפקידות הממשלתית.

סומו הוא ענף הספורט הלאומי ומקורו בטקסים עתיקים. מידי שנה מתקיימות שש אליפויות סומו המשודרות בשידור חי בטלוויזיה וזוכות לרייטינג עצום. אמנויות לחימה אחרות משקפות עקרונות תרבותיים, רוחניים או אסתטיים לאומיים. חשובה בהן לא רק הטכניקה והשיטה אלא שלמות הדרך. מטרתן להקנות איזון, שליטה, מהירות, ודיוק הן במובן הגופני והן במובן הרוחני, מחשבתי.

גיישות הן בדרניות מקצועיות, מומחיות באמנות מסורתית, בשיחה שנונה ובשמירת סודותיהם של הלקוחות. הן זוכות להערכה רבה, ואפילו לאהבה, מהגברים האמידים המבקרים אצלן. מעמדו של המקצוע, שמקורו במאה ה17, נמצא בירידה ומושפע מפעילותן של "אונסן גיישה" שרבות מהן מציעות שירותים מיניים ולא אמנותיים ואחרות הן פשוט מלצריות בתלבושת מסורתית. זו הסיבה שהגיישות הגאות של קיוטו מעדיפות להיקרא "גייקו" – ילדת אמנות. על כל גיישה לבחור בין התמחות בריקוד לצליליו של השאמיסן (כלי נגינה בעל שלושה מיתרים) או ללמוד לנגן על הכלי עצמו. ביפן אין הבחנה ברורה בין אמנות לבין מלאכת יד. שני התחומים נחשבים לחשובים באותה מידה ובשניהם עוסקים היפנים כבר מאות שנים. התחומים האופייניים ביותר – קליגרפיה ( כתיבה אמנותית), ציור, קרמיקה, טקסטיל, גילוף בעץ, שימוש בבמבוק, כלי לכה, סידורי פרחים ועיצובי בונסאי.

לבוש – מרבית היפנים לובשים היום בגדים בסגנון מערבי ובכל זאת אפשר לראות נשים הלובשות קימונו או גברים נחים בקימונו קיצי קל. קימונו הוא מעין חלוק מסורתי אותו לובשים גברים ונשים כאחד באירועים רשמיים ובחגים. בערב נהוג להחליף את הקימונו "הייצוגי" וללבוש קימונו מכותנה. בקימונו מאיכות טובה אפשר להשתמש במשך שנים רבות מאוד. הוא עשוי לעלות עשרות אלפי ין ונחשב לנכס משפחתי. מידות הקימונו אחידות וניתן להתאימו לכל לובש בזמן קשירת האבנט. האבנט עשוי בדרך כלל ממשי וקשור בחוזקה מאחור. את הבדים הססגוניים מהם תופרים קימונו לנשים מעטרים בצביעה ידנית, באריגה או באחת משיטות הצביעה היפניות המסורתיות כשהמטרה היא ליצור דוגמאות מורכבות. פריטי אופנה מסורתיים נוספים – מניפות העשויות בדרך כלל מבמבוק ונייר מצויר וכן מסרקים וסיכות לשיער.

גיאוגרפיה – יפן נמצאת באזור בו נפגשים ארבעה לוחות טקטוניים והיא האזור הפעיל ביותר בעולם מבחינה גאולוגית. את העדות לפעילות זו ניתן לראות ברכסי ההרים התלולים המתנשאים מעל מישורי יפן, בהרי הגעש ובאתרי המעיינות החמים. היפנים מורגלים לחיות בצלן של רעידות אדמה, התפרצויות געשיות וסופות טייפון. בחריצות ושקדנות הם משקמים שוב ושוב את עריהם בכל פיסת קרקע מישורית, תוך שכלול טכנולוגיות הבנייה להגברת עמידותן. ביפן המודרנית התפתחה אהבה לאומית לחדשנות והעדפות הצרכנים עלולות להשתנות מהקצה אל הקצה תוך זמן קצר. האהבה לשינויים היא ביטוי לערכים דתיים עתיקים המקנים חשיבות לארעיות ולהתחדשות. יער אדיר של אורות ניאון מאפיין את אזורי הקניות והבידור של הערים המודרניות. היפנים מובילים את העולם כבר עשרות שנים בתעשיית משחקי הווידאו וגאים מאוד בחברות כמו נינטנדו, סגה וסוני.

פרקים חשובים בהיסטוריה של יפן

הסמוראים – תרבות זו נולדה במאה התשיעית בתקופה בה תיעבו אנשי חצר הקיסר אלימות והרג והפקידו בידי איכרים-לוחמים ושוטרים מקומיים את האחריות להגנת אזורי הספר. הסמוראים שבתחילה חיו בצל בעלי אחוזות, הקימו שושלות משלהם והפכו לחזקים יותר מהקיסר. הם ייסדו את שלטון השוגונאט (משטר צבאי דיקטטורי, כשהשליט הצבאי נקרא "שוגון")) והשיתו אותו על יפן בין המאות ה 12 עד ה19. כללי התנהגות ונאמנות נוקשים הנקראים בושידו ("דרכו של לוחם") כללו טקסי התאבדות שבביצועם שמר הסמוראי על כבודו.

המלחמה נגד סין ומלחמת העולם השנייה – בשנות העשרים של המאה העשרים פקדו את יפן זעזועים חברתיים על רקע הניסיון המהיר להפוך את המדינה מפיאודלית למדינה תעשייתית. התמוטטות הבורסות בעולם ב 1929 והשפל שנוצר בעקבותיהן החריפו את המתח הפנימי. קצינים צעירים ששאפו להחזיר את הגאווה הלאומית ביצעו שורת מעשי רצח בעשירים. במקביל נציגי הצבא בממשלה דחפו לכיבוש שטחים ברוסיה ובסין מתוך רצון להבטיח אספקת חומרי גלם ליפן ולחזק את בטחונה. ב1937 יפן פתחה במלחמה מול סין אך עד מהרה הפכה זו למלחמת התשה שנמשכה עד 1945. כשהחליטה ממשלת ארה"ב להטיל חרם כלכלי על יפן, כולל עצירת יבוא הנפט למדינה, התקבלה בטוקיו החלטה נואשת לצאת למתקפת פתע נגד ארה"ב שמטרתה להשתלט על איי האוקיינוס השקט. ההתקפה נערכה בפרל הארבור, הוואי, בדצמבר 1941. מספר חודשים אחר כך כבשה יפן את דרום מזרח אסיה. ארה"ב התאוששה בהדרגה וריכזה כוח קרב מאסיבי מסביב ליפן. היא קראה לצבא היפני להיכנע ללא תנאי אך זה סרב בעקשנות. באוגוסט 1945 הטילה ארה"ב שתי פצצות אטום על הירושימה ונגסקי ובמקביל ברה"מ הצטרפה לחזית נגד יפן באוקיינוס השקט. רק אז הורה הקיסר הירוהיטו לקבינט להסכים לכניעה.בעקבות המלחמה התחוללו ביפן שינויים מרחיקי לכת. הקיסר ויתר על מעמדו האלוהי, בוצעה מיד רפורמת קרקעות שהטיבה עם המוני העם, נחתמה אמנת בטחון עם ארה"ב במסגרתה הביטחון הצבאי הלאומי הופקד בידי האמריקאים שהקימו בסיסים עצומים במדינה. היפנים החליטו להתרכז בחידוש הצמיחה הכלכלית ואט, אט ובהדרגה הפכה יפן למדינה משגשגת המתבססת על ייצוא מוצרי אלקטרוניקה, מכוניות וטכנולוגיות מתקדמות. יחד עם זאת החל מסוף המאה העשרים כלכלת יפן סובלת מהאטה מתמשכת והממשלה עושה מאמצים גדולים לחדש את הצמיחה.

 

וקצת מספרים

  • 380,000 קמ"ר – שטח המדינה (מקום 61 בעולם) והיא מכילה למעלה מ 6000 איים.
  • 4 האיים הגדולים תופסים 97% מהשטח.
  • 127 מיליון תושבים (מקום עשירי בעולם)
  • 30 מיליון תושבים במטרופולין טוקיו רבתי (המטרופולין הגדול בעולם)
  • 6 טריליון דולר – התמ"ג היפני (הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם, אחרי סין, ארה"ב והודו)
  • 36,500 דולר – התמ"ג לנפש (מקום 45 בעולם. קצת לפני ישראל – כ 35000 דולר מקום 51 בעולם)
  • שעור האבטלה 5.1%

לכל שאלה שיש לכם בנושא הטיול שלכם ליפן אשמח לעזור ולענות לכם בקבוצת הפייסבוק שלנו .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Shopping Cart
%d בלוגרים אהבו את זה: